Opakowania branży auto-moto – najlepsze rozwiązania

Kategoria: Blog

narożniki

Branża motoryzacyjna jest olbrzymim użytkownikiem opakowań wielokrotnego użytku. Jakakolwiek fabryka samochodów pełna jest gotowych lub złożonych kontenerów, plastykowych bądź stalowych, do tego skrzynek, palet i innych opakowań transportowanych przez paleciaki, wózki widłowe czy ciągniki po terenie całego zakładu, czy to na przyjęciach dostaw, na linii montażowej, w magazynie,  czy na wysyłkach. W niektórych segmentach branży od poddostawców wymaga się nawet, by swoje komponenty przesyłali we własnych opakowaniach wielokrotnych. Tymczasem podczas montażu aut podzespoły bywają czasem transportowane na potężne odległości, często nawet za ocean (przykładowo, niektóre europejskie wozy na rynki Ameryki Pd. produkowane są na miejscu, składane jednak w lokalnych montowniach za Wielką Wodą). Części nowoczesnego samochodu liczy się w tysiącach. Silniki, mechanizmy, szyby, wyposażenie i zdobienia wnętrz oraz ozdoby z zewnątrz, wszystko to musi jakoś dotrzeć do zakładu, który złoży komponenty w gotowe auto. Takie działania wymagają określonych rozwiązań logistycznych, które zapewnią dostarczenie wyrobu w docelowe miejsce w stanie nienaruszonym.

Opakowania logistyczne – najlepsze rozwiązania  

Jakie zatem powinny być najlepsze rozwiązania opakowań dla branży auto-moto? Takie, które z jednej strony zwiększą do maksimum możliwości pakowania produktów poprzez ich łatwiejsze wkładanie do wnętrza oraz piętrowanie gotowego wyrobu w opakowaniach w magazynie, z drugiej zmniejszą ilość odpadów poopakowaniowych i, nade wszystko zaś, zapewnią maksimum bezpieczeństwa komponentom i wyrobowi gotowemu. Skłania to producentów opakowań do stosowania coraz lżejszych materiałów i wdrażania innowacyjnych pomysłów oraz nowych projektów opakowań, które są tańsze i łatwiejsze transporcie, zarówno samochodowym TIR, jak i wewnątrzzakładowym.

W dzisiejszym przemyśle motoryzacyjnym stosuje się więc pojemniki na produkty lekkie (do magazynu lub na supermarket, np. skrzynki i opakowania z kartonplastu), składane pudła, skrzynie i paletoskrzynie, worki i torby zabezpieczające (np. z folii bąbelkowej), blistery, partycje i separatory (np. kratownice z polipropylenu komorowego, ale też wkłady do pojemników z pianki polietylenowej), pojemniki z wypełnieniem pianowym, wreszcie stalowe, sztywne kosze, które jednak ze względu na swą wagę wypierane są przez kontenery z polimerów.

Produkując części samochodowe należy pamiętać, aby służące do ich transportu opakowania były wielokrotnego użytku, wolne od rdzy i zanieczyszczeń. Złożone wewnątrz wyroby powinny dobrze znosić zmiany temperatury, wibracje, przeciążenia związane z załadunkiem i rozładunkiem oraz zapewniać łatwość dostępu do wnętrza pojemnika przez innych użytkowników, magazynierów, operatorów linii montażowych. Tu zwłaszcza nie powinno być kompromisów, niezależnie od tego, czy przechowywane we wnętrzu części będą montowane ręcznie, czy automatycznie, dlatego producenci opakowań wprowadzają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania i projekty swoich wyrobów.  Dobry producent opakowań rozumie potrzeby biznesu automotive, dlatego zapewnia również opiekę konsumencką, również tę posprzedażową.